طراحي و دكوراسيون لوكس داخلي
طراحي و دكوراسيون لوكس داخلي

بازسازي ساختمان

 
 

با مراحل طراحي داخلي و دكوراسيون بيشتر آشنا شويد

  دكوراسيون و مراحل طراحي داخلي به‌عنوان يك شغل پرسود مي‌تواند براي افراد تلقي شود. ولي همان‌طور كه مي‌دانيد مراحل طراحي داخلي  بايد انجام شود تا شما بتوانيد به يك طراح تبديل شويد. زماني كه شما به واكاوي و بررسي چگونگي انجام طرح مدنظر خود مي‌پردازيد درواقع در حال پياده‌سازي مراحل طراحي داخلي مي‌باشيد، بنابراين شما مي‌توانيد با يك برنامه‌ريزي اصولي به انجام مراحل طراحي داخلي دكوراسيون بپردازيد. در اين مقاله سعي بر آن است كه شمارا با انواع مراحل طراحي دكوراسيون داخلي  آشنا نماييم. پس اگر علاقه‌مند به دنياي دكوراسيون و طراحي هستيد توصيه مي‌كنيم تا انتها با ما همراه باشيد.

مفهوم مراحل طراحي دكوراسيون داخلي چيست

مراحل طراحي داخلي درواقع به يك سري از اعمال و فعاليت‌هايي گفته مي‌شود كه يك طراح بايد آن‌ها را مرحله‌به‌مرحله براي رسيدن به يك طرح ايده آل مدنظري خود انجام دهد. در اجراي يك طراحي داخلي نداشتن يك برنامه و همچنين سردرگمي در انجام چگونگي طرح مي‌تواند در شما نگران و بي‌نظمي ايجاد نمايد. پس به اين نكته مهم توجه كنيد كه براي رسيدن به نتيجه مطلوب بايد از نقطه شروع مراحل طراحي داخلي آغاز به كار نموده و در انتهاي اين مراحل به آن طرح مدنظر اي خود دست‌يابيد.

بنابراين عجول و همچنين بدون برنامه بودن در طراحي دكوراسيون داخلي نتيجه مطلوب و رضايت بخشي را نخواهد داشت؛ بنابراين در ابتدا شما سعي كنيد اطلاعات و مراحل مختلف را بررسي و انتخاب نموده و باكمي جستجو از نحوه اجراي درست اين مراحل آگاهي يابيد. سپس مرحله‌به‌مرحله با وقت كافي و دقت لازم به اجرايي نمودن آن مرحله بپردازيد.

جمع‌آوري اطلاعات سفارش‌دهنده يكي از مراحل طراحي داخلي

اولين و مهم‌ترين مراحل طراحي داخلي جمع‌آوري يك سري از اطلاعاتي است كه مشتري و كارفرما بر اساس خواسته‌هاي خود آن‌ها را به طراح ارائه مي‌دهد. نكته مهم در اين مرحله اين است كه هر كس بر اساس نياز، خواسته و همچنين سليقه خود مي‌تواند در مورد سفارش‌هايي از طراحي داخلي و يا طراحي يك مورد مختصر از طراح كمك بگيرد. در اولين مراحل طراحي داخلي يك طراح بايد باهوش عمل كند، يعني با دريافت اطلاعاتي كه مشتري به او مي‌دهد مي‌بايست فكر كرده و هزينه، ميزان زيبايي و همچنين طرح موردنظر را موردبررسي قرار داده و يك برآورد كلي را مدنظر بگيرد. اينكه مشتري يك طرح ساده و يا يك طرح كلاسيك را براي انجام به طراح سپرده مي‌تواند او را در پيشبرد مراحل ديگر ياري رساند كه در ادامه شمارا با مراحل ديگر بيشتر آشنا خواهيم كرد.

 

الهام گرفتن ايده از طرح‌هاي مشابه يكي از مراحل طراحي داخلي

بعدازاينكه طراح توانست اطلاعات موردنظر خود را در مرحله اول طراحي داخلي از طريق مشتري دريافت كند، در مرحله دوم بايد به‌صورت حرفه‌اي به بررسي اطلاعات فني ازجمله ابعاد، اندازه پروژه و همچنين فضاهاي هم‌جوار آن و در كنار آن ميزان نوردهي بپردازد. زماني كه طراح تمامي اطلاعات فني را به دست آورد. سراغ كسب ايده براي اجرايي نمودن طرح موردنظر مي‌رود. درواقع مي‌تواند با بررسي و ديدن ايده‌هاي مشابه در ذهن خود طرح جديدي را براي مكان و محل مناسب ايجاد نمايد.

در دنياي تكنولوژي امروز باكمي جستجو در اينترنت طراحان مي‌توانند با انواع نمونه‌ها و كاتالوگ‌هاي ايده‌ها در طراحي دكوراسيون داخلي آشنا شوند. البته در مراحل طراحي داخلي توجه و رعايت يك نكته بسيار مهم است و آن عدم كپي‌برداري از روي ايده‌هاي طراحان ديگر مي‌باشد، چراكه يك طرح زماني جذاب و گيرا خواهد بود كه منحصربه‌فرد و خاص باشد، استفاده از ايده‌هاي مشابه به اين معنا نيست كه طراح همان را انجام دهد، بلكه مي‌تواند با ذهن باز خود و با جمع‌آوري نقاط مثبت در اين طرح‌ها به سبك و ايده جديدي دست يابد. همچنين يك طراح زبردست مي‌تواند باكمي باهوشي با طراحان ديگر صحبت نموده و از تجربيات آن‌ها نيز بهره‌مند شود.

 

تمركز بر روي ايده و ايجاد نمودن اثر يكي از مراحل طراحي داخلي

طراح در دو مرحله از مراحل طراحي داخلي كه در بالا به آن‌ها اشاره شد، به جمع‌آوري اطلاعات مختلفي از طرح و ايده‌هاي موجود اقدام نموده بود. در مرحله اول با مشتري و سفارش‌دهنده در رابطه با طرح درخواستي صحبت نموده و در مراحل بعدي خود با استفاده از جستجو طرح و ايده‌هاي مشابه به بررسي طرح مدنظري خود پرداخته بود. در مرحله سوم طراح مي‌بايست كمي تفكر كرده و روي طرح و ايده تمركز نموده و با خلق اثر در ذهن خود شروع به انجام آن نمايد.

اين مرحله نيازمند دقت بسيار مي‌باشد چراكه طراح مي‌بايست با بررسي جزئيات به خلق ايده در ذهن خود بپردازد و آن را نهايي نمايد و بعدازاين مرحله بايد آن را براي اجرايي شدن به مرحله عمل برساند؛ بنابراين نيازمند تمركز و سكوت بسيار مي‌باشد تا بتوانند ايده‌هاي جالب و گيرا را در ذهن خود پرورش دهد و بهترين و گيراترين طرح را انتخاب نمايد. طراحان باهوش زبردست به يك ايده براي طراحي داخلي بسنده نمي‌كنند و چندين مورد را براي طراحي داخلي مكان‌هاي مختلف مانند دكوراسيون داخلي منزل، طراحي داخلي مطب و طراحي ويترين مغازه و چندين مورد ديگر مدنظر قرار مي‌دهند.

پياده كردن ايده بر روي كاغذ يكي از مراحل طراحي داخلي

طراح را مي‌توان به‌مانند شاعري تشبيه كرد كه ممكن است در هرلحظه شعري در ذهن او خطور كند، بنابراين يك طراح درزماني كه در حال تمركز بر روي طرح‌هاي مختلف است، ممكن است با انواع طرح‌هاي مختلف روبه‌رو شود، بنابراين مهم‌ترين وظيفه طراح در اين حالت پياده‌سازي آن ايده و طرح بر روي كاغذ مي‌باشد، چراكه ممكن است بعد از چند ثانيه آن طرح از ذهن او پاك شود؛ بنابراين يك طراح در مرحله بعدي از مراحل طراحي داخلي بايد طرح و ايده‌اي كه در ذهنش نقش بسته را بر روي كاغذ پياده‌سازي نمايند. نكته مهم و كليدي در اين مرحله اين است كه طراح بايد در تمركز و سكوت مطلق باشد تا تمام جزئيات طرح و ايده كه در ذهنش خطور كرده، روي كاغذ عيناً پياده كند.

پياده‌سازي خلاصه طرح با جزئيات دقيق يكي از مراحل طراحي داخلي

در اين مرحله بايد طراح، طرح و ايده كلي را كه در مرحله قبل در ذهنش خطور كرده، با تمام جزئيات و نسبت‌ها روي كاغذ ترسيم نمايد. اين مرحله كه يكي از مراحل طراحي داخلي محسوب مي‌شود، بايد با تناسب و اندازه‌هاي دقيق طرح و ايده همراه باشد. برخلاف مرحله قبل كه طراح به‌صورت كلي به پياده‌سازي طرح بر روي كاغذ پرداخته بود و به اندازه‌ها و مقياس‌هاي دقيق طرح در آن اشاره‌اي نكرده بود، در اين مرحله مي‌بايست اندازه‌هاي جز به‌جز و دقيق طرح پيشنهادي روي كاغذ پياده شود و به مسائل ديگر مانند ضخامت صفحات و ديگر موارد كمتر توجه شود. طراح يا در اين مرحله به نتيجه مطلوب مي‌رسد و در صورت عدم نتيجه بايد مراحل قبل را يك‌به‌يك دوباره انجام دهد.

پياده‌سازي طرح با اصول نقشه‌كشي يكي از مراحل طراحي داخلي

ترسيم طرح در اين مرحله از مراحل طراحي داخلي در دو فاز ۱ و ۲ كه از روش‌هاي اصولي نقشه‌كشي محسوب مي‌شوند، به‌طور دقيق و جز به‌جز با اندازه‌هاي خط‌كشي شده بر روي كاغذ پياده‌سازي مي‌شود. درواقع زماني طراح سراغ اين مرحله مي‌رود كه در مرحله قبل به نتيجه مطلوب و رضايت‌بخش رسيده باشد. در فاز اول كه در اصول نقشه‌كشي بسيار مهم است، طراح به استفاده از نقشه‌هاي سه‌بعدي و همچنين بافت، نور و رنگ در ميان طرح خود مي‌پردازد. هدف در اين فاز ارائه شماي كلي با زيبايي‌هاي آن به سفارش‌دهنده مي‌باشد. مرحله دوم كه در فاز دوم نقشه‌كشي انجام مي‌شود، قرار دادن جزئيات و اندازه‌هاي دقيق و ريزبه‌ريز در نقشه مي‌باشد كه بايد طراح طوري آن را انجام دهد كه براي كارفرما قابل‌درك باشد. البته فاز ۱ به دليل استفاده از رنگ، نور و نقشه‌هاي سه‌بعدي براي سفارش‌دهنده بسيار مفهومي‌تر مي‌باشد.

تحويل نقشه نهايي به كارفرما آخرين مرحله از مراحل طراحي داخلي

مراحل طراحي داخلي در اين مرحله كه نقشه نهايي توليد انبوه شده و به دست كارفرما و سفارش‌دهنده مي‌رسد، به اتمام مي‌رسد. البته اغلب طراحان از ارائه نقشه اصلي به كارفرما و ديگران خودداري مي‌كنند و آن را در محل مناسب در پيش خود محافظت مي‌نمايند. در اين مرحله اكثر طراحان با استفاده از دستگاه‌هاي مختلف چاپ مانند پرينتر يا پلاتر و همچنين با استفاده از دستگاه‌هاي مخصوص براي توليد زياد اين نقشه استفاده مي‌كنند. مسلماً نقشه اصلي كه در كامپيوتر ذخيره‌شده بر روي دي‌وي‌دي يا سي دي ذخيره مي‌شود. تا اين بخش سعي شد شما عزيزان را با مراحل طراحي داخلي بيشتر آشنا نماييم در ادامه شمارا با نمونه‌هايي از مراحل طراحي داخلي در مكان‌هاي مختلف مانند دكوراسيون داخلي طلا فروشي و چند مورد ديگر بيشتر آشنا مي‌كنيم.

مراحل طراحي داخلي براي تاسيس يك رستوران

مراحل طراحي داخلي در يك رستوران مي‌تواند با توجه به شهرهاي مختلف متفاوت باشد. طراحي داخلي در شيراز با طراحي داخلي در اهواز متفاوت است؛ بنابراين طراحي داخلي رستوران نيز مي‌تواند در اين‌گونه از شهرها متفاوت باشد. در مراحل طراحي داخلي رستوران اولين نكته ارائه اطلاعات مانند متراژ، مكان قرار گرفتن رستوران و چند مورد ديگر به طراح است كه طراح با بررسي ايده و طرح‌هاي پيشنهادي و مطابقت آن با طراحي‌هاي رستوران توسعه‌يافته با سوددهي بالا اقدام به پياده‌سازي نقشه و طرح مي‌نمايد. طراحان در طراحي داخلي در كيش از ابزار مدرنيته در اغلب طراحي رستوران‌ها استفاده نموده‌اند. حال اينكه در شيراز شايد شما اغلب رستوران‌هايي با طراحي سنتي را مشاهده نماييد.

مراحل طراحي داخلي منزل

دكوراسيون داخلي منزل مي‌تواند داراي مراحل مختلفي باشد كه بنا به شرايط و درخواست سفارش‌دهنده، مراحل طراحي داخلي در اين مكان‌ها ممكن است زمان‌بر و يا به‌سرعت انجام پذيرد. بازسازي ساختمان نيز يكي از مراحل طراحي داخلي در اغلب ساختمان‌هاي قديمي محسوب مي‌شود. شما با استفاده از ايده‌هاي طراحان شركت طراحي داخلي مي‌توانيد به منزل و فضاي زندگي خود حال و هوايي جديد و تازه ببخشيد. در طي مراحل طراحي داخلي سعي كنيد سليقه و سبك پيشنهادي خود را به طراح ارائه دهيد تا او با نمونه‌هاي مشابه آن را بررسي كرده و طرح جديد و نو را براي منزل شما پياده‌سازي نمايد.

مراحل طراحي داخلي مطب و نكات مهم در آن

طراحي داخلي مطب  امروزه بسيار موردتوجه پزشكان قرارگرفته است، چراكه يك پزشك اولويت درمان بيمار خود را بالا بردن روحيه او مي‌داند. با به‌كارگيري رنگ‌هاي آرامش‌بخش در فضاهاي مطب مي‌توان اين مهم را در بيماران ايجاد نمود. مراحل طراحي داخلي مطب نيز به‌مانند هر مكان ديگري نيازمند برنامه‌ريزي و دادن ايده و سبك‌هاي خاص و درعين‌حال بدون تشويش در اين‌گونه مكان‌ها مي‌باشد. طراح در مراحل طراحي داخلي مطب به اولين موردي كه توجه مي‌كند استفاده از رنگ سبز و آبي در اين محيط است. اينكه مطب براي بزرگ‌سالان داير شده و يا مختص كودكان است نيز در مراحل طراحي داخلي آن تأثيرگذار است.

مراحل طراحي داخلي در مغازه‌هاي طلافروشي

طراحي داخلي طلا فروشي با توجه به اين حرفه پرزرق‌وبرق مي‌تواند طي مراحل كوتاه صورت گيرد. نكات مهم در مراحل طراحي داخلي  مغازه‌ هاي طلافروشي نوربالا و همچنين ويترين آن محسوب مي‌شود چراكه مشتري از طريق ويترين به داخل مغازه راه پيدا مي‌كند. در مرحله اول طراح اطلاعات مغازه را از كارفرما جويا شده و سپس برگ خريدهاي مهم را براي خلق طرحي خاص و منحصربه‌فرد مدنظر قرار مي‌دهد. نور و استفاده بهينه از ان در طراحي داخلي طلا فروشي از نكته‌هاي مهم در مراحل طراحي داخلي اين مكان محسوب مي‌شود. البته طراح مي‌تواند در مراحل بعدي با پياده‌سازي طرح بر روي كاغذ، ان را قبل از اجرايي نمودن به سفارش‌دهنده نشان دهد تا در صورت رضايت آن را اجرايي نمايد.

نكات مهم در رابطه با مراحل طراحي داخلي

مراحل طراحي داخلي در اغلب مكان‌ها يكسان است تنها زمان و گزينه‌هاي ديگر در مراحل تأثيرگذار است. به‌عنوان‌مثال طراحي داخلي اداري يا دكوراسيون داخلي اداري  با طراحي داخلي مغازه يا دكوراسيون داخلي مغازه مي‌تواند در هزينه و مدت‌زمان اجراي متفاوت باشد. حال اينكه ممكن است دكوراسيون وطراحي داخلي ويلا نسبت به دكوراسيون داخلي منزل زودتر صورت گيرد. نكته مهم در تسريع در انجام مراحل طراحي داخلي چگونگي دكوراسيون داخلي و همچنين تجربه و هنر طراح مي‌باشد كه مي‌تواند مراحل را كوتاه‌تر و يا بلندتر كند. در كشور عزيزمان طراحان زبردستي وجود دارند كه عاشقانه به اين كار مشغول‌اند و بيشترين وقت خود را صرف اين هنر مي‌نمايند تا خروجي عالي از طرح به مشتري ارائه نمايند.

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ ] [ ۰۹:۲۰:۲۸ ] [ حسيني ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By bornablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 4
دیروز : 6
افراد آنلاین : 1
همه : 333
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب